Jak nastavit ceny dopravy na Heurece a Zboží.cz

Šárka Dzidová 1 View

Praxe ukazuje, že nastavit na zbožácích ceny dopravy tak, aby se co nejlépe zobrazovaly, je pro mnohé eshopaře oříškem. Pojďme se společně podívat, jaké možnosti nastavení dopravy nabízí Heureka a Zboží.cz a jak je efektivně využít.

Heureka

Na Heurece existují dva způsoby nastavení cen dopravy:

  • plošně pro všechny produkty přes administrační rozhraní Heureky,
  • pro jednotlivé produkty přes XML feed.

Administrace Heureky
Administrace Heureky umožňuje pouze základní nastavení dopravců a cen dopravy. Nastavení přes administraci je vhodné pro e-shopy, které nabízí stejné způsoby a ceny dopravy napříč celým sortimentem.

V administraci Heureky totiž nenastavíte dopravu na úrovni konkrétních produktů. Využít můžete pouze odstupňování cen dopravy dle cenových hladin zboží. Dopravu do výdejních sítí typu Zásilkovna v administraci nastavíte v sekci “Volitelné možnosti dopravy”. Využít můžete taky prostor “Poznámky k dopravám” na konci formuláře.

Standardní možnosti dopravy

 Formulář pro nastavení cen za dopravu v administraci Heureky

Zobrazení cen dopravy nastavených přes administraci srovnávače na detailu produktu u e-shopu je trochu nepraktické. Podívejte se na obrázek níže. Vlevo je ceník doprav e-shopu, který využívá základní nastavení v administraci Heureky, vpravo pak ceník e-shopu, který zasílá ceny doprav u každého produktu prostřednictvím XML feedu.

Levému e-shopu se u způsobu doprav, které nenabízí, zobrazuje červené „Ne“ a vy určitě nechcete zákazníka upozorňovat na způsoby dopravy, které nenabízíte. U přepravní služby do 30 kg není jasné, o kterou logistickou společnost jde. Kdežto u e-shopu vpravo se zobrazují pouze dopravci, kterými lze zboží skutečně zaslat a výdejní místa Zásilkovny, Uloženky nebo DPD Pickupu zaslaná XML feedem se zobrazí výrazněji i s logem.

Dva způsoby nastavení ceny dopravy

Zobrazení nastavení cen doprav v administraci (vlevo) a nastavení přes XML feed (vpravo).

Nastavení cen dopravy přes administraci má i další limity. Pokud produkty zasíláte přes Zásilkovnu, nebo jiného dopravce se sítí výdejních míst, nezobrazí se váš e-shop na detailu produktu při filtrování obchodů dle výdejních míst. Proč? Protože výdejní místa dopravce nejsou propojená s vaším obchodem.

Váš e-shop se po filtrování dle výdejních míst uživatelům zobrazí pouze u vlastních poboček s možností osobního odběru, pokud jsou vyplněné v administraci Heureky.

XML feed
Pro složitější ceník dopravy (členěný dle váhy nebo rozměrů produktů, dopravu zdarma pro konkrétní produkty/značku apod.) doporučujeme zasílat ceny dopravy ke každému produktu přímo v XML feedu prostřednictvím elementu DELIVERY.

Pro jeden produkt se pak v XML feedu zasílá jeden způsob dopravy třeba takto:

<DELIVERY>
<DELIVERY_ID>CESKA_POSTA</DELIVERY_ID>
<DELIVERY_PRICE>100</DELIVERY_PRICE>
<DELIVERY_PRICE_COD>139</DELIVERY_PRICE_COD>
</DELIVERY>

Element DELIVERY se pak u jednoho produktu opakuje tolikrát, kolik způsobů dopravy produktu nabízíte. Seznam aktuálně podporovaných dopravců najdete zde.

Předávání cen dopravy prostřednictvím XML feedu má výhodu také v tom, že pokud využíváte některou z podporovaných výdejních sítí (Zásilkovna, Uloženka, DPD Pickup), zobrazí Heureka váš obchod automaticky v případech, kdy návštěvník Heureky filtruje na detailu produktu nabídky e-shopů dle výdejních míst. Pobočky podporovaných výdejních sítí si totiž Heureka automaticky aktualizuje a propojuje s vaším obchodem.

Filtrování dle lokality

Detail produktu, filtrování dle lokality při zasílání cen doprav výdejních sítí v XML feedu

Které nastavení má přednost?
POZOR: Nastavení doprav v administraci a XML feedu se vzájemně nekombinují. Nastavení dopravy v XML feedu má vždy přednost před nastavením v administraci. Pakliže posíláte v XML feedu u produktu alespoň jednoho dopravce v elementu DELIVERY, zobrazí se v Heurece jen informace z XML feedu a nastavení cen doprav v administraci Heureka ignoruje (výjimkou je cena osobního odběru a případně textová poznámka k dopravám, které se nastavují pouze v administraci).

Osobní odběr
Pro oba způsoby nastavení cen dopravy platí, že vlastní kamenné prodejny, ve kterých si může zákazník zboží osobně vyzvednout, musíte v administraci Heureky vyplnit ručně. Stejně tak cenu za osobní odběr na těchto pobočkách.

Nastavení ceny za osobní odběr v adminu Heureky

Nastavení ceny za osobní odběr v administraci Heureky

Pobočky s možností osobního odběru se pak v Heurece na detailu vašeho obchodu ukazují jako výdejní místo. Pokud zákazník filtruje v detailu konkrétního produktu napárované nabídky e-shopu dle výdejních míst, zobrazí se mu e-shopy, které mají v dané lokalitě místo osobního odběru.

Po vyfiltrování všech spárovaných obchodů dle lokality České Budějovice zůstaly zobrazeny jen tři ze čtyř napárovaných e-shopů, jak ukazuje obrázek níže. Stejně to funguje u Zásilkovny, Uloženky a DPD Pickup. Když jsou zasílány v XML feedu, automaticky se zobrazují všechny tyto pobočky jako vaše výdejní místa.

Detail produktu, nabídky všech e-shopů – bez použití filtru výdejních míst

 Detail produktu, nabídky všech e-shopů – bez použití filtru výdejních míst

Detail produktu, filtrované nabídky e-shopů podle lokality České Budějovice

  Detail produktu, filtrované nabídky e-shopů podle lokality České Budějovice

Náš tip

  • nezapomeňte v administraci Heureky vyplnit vlastní kamenné pobočky, kde lze osobně vyzvednout zboží z e-shopu (Nastavení >> Pobočky).
  • cenu za osobní odběr na vlastních pobočkách nastavte rovněž v administraci Heureky  (Nastavení >> Ceny dopravy).
  • ostatní ceny doprav nastavte dle potřeby buď v administraci Heureky (Nastavení >> Ceny dopravy), nebo na míru každému produktu prostřednictvím XML feedu.
  • pokud posíláte ceny doprav v XML feedu, zasílejte tam vždy všechny dopravce.
  • zkontrolujte přímo na detailu některého produktu, že se u vaší nabídky způsoby dopravy správně zobrazují.

Konec tipů

Zboží.cz

Na Zboží.cz funguje dvoufázové nastavení cen doprav. V prvním kroku je vždy nutné zvolit v administraci Zboží síť výdejních míst a dopravce. V druhém kroku nastavíte samotné ceny za dopravu, a to buď v administraci nebo v XML feedu.

Krok č. 1 – administrace Zboží.cz
V sekci Doprava a výdejní místa nastavte výdejní sítě (Zásilkovna, Geis Point atd.), případně i síť vlastních poboček s možností osobního odběru. U sítě výdejních míst lze nastavit jen vybraná místa nebo všechny pobočky. Ty pak budou automaticky propojené s obchodem a budou se zobrazovat u vašich nabídek.

Nastavení výdejních sítí a dopravců v administraci Zboží.cz

 Nastavení výdejních sítí a dopravců v administraci Zboží.cz

Na stejném místě v administraci si po přepnutí do sekce “Dopravci” nastavte všechny podporované dopravce.

Krok č. 2 – nastavení cen doprav
Ve druhém kroku zvolte, odkud má Zboží tahat ceny doprav k vybraným dopravcům a výdejním sítím. Existují 2 možnosti, buď je nastavíte v administraci, nebo stejně jako v případě Heureky, přes element DELIVERY v XML feedu.

Ceny dopravy v administraci Zboží.cz je možné členit dle cenových hladin produktů a navíc také dle kategorií. Aby se vám možnost nastavit ceny zobrazila, zvolte pro nastavení cen možnost “Administrační rozhraní”.

Nastavení cen doprav v administračním rozhraní Zboží.cz

Nastavení cen doprav v administračním rozhraní Zboží.cz

Pokud upřednostňujete zasílání cen doprav na úrovní každého produkt přes XML feed, nebo máte složitější ceník dopravy, který nejde v administraci nastavit, zaškrtněte v administraci pro nastavení cen možnost “Feed”.

Nastavení tahání cen doprav z XML feedu

Nastavení načítání cen doprav z XML feedu

Pak už přichází na řadu samotný XML feed. Stejně jako u Heureky, také pro feed Zboží.cz se ceny doprav zasílají prostřednictvím elementu DELIVERY.

Pro jeden produkt se pak v XML feedu zasílá jeden způsob dopravy třeba takto:

<DELIVERY>
<DELIVERY_ID>ZASILKOVNA</DELIVERY_ID>
<DELIVERY_PRICE>49</DELIVERY_PRICE>
<DELIVERY_PRICE_COD>79</DELIVERY_PRICE_COD>
</DELIVERY>

Element DELIVERY se pak u jednoho produktu opakuje tolikrát, kolik způsobů dopravy produktu nabízíte. Seznam aktuálně podporovaných dopravců najdete zde. Na Zboží.cz můžete ceny doprav nastavit v XML feedu i pro vlastní výdejní místa.

Jak se ceník doprav zobrazuje u nabídek?
Zobrazené ceny doprav u nabídek e-shopu vypadají stejně, bez ohledu na to, jestli ceny nastavíte v administraci, nebo je pošlete prostřednictvím XML feedu.

U konkrétních nabídek se zobrazuje ikonka auta pro dopravu až domů a ikona domečku pro výdejní místa spolu s nejlevnější cenou dopravy. Přehled nabízených způsobů doprav a podrobný ceník se rozbalí až po kliknutí na příslušnou ikonku.

 Detail produktu, nabídka e-shopu

                                           Detail produktu, nabídka e-shopu

Detail produktu, nabídka e-shopu – doprava domů

  Detail produktu, nabídka e-shopu – doprava domů

 

Detail produktu, nabídka e-shopu – výdejní místa

Detail produktu, nabídka e-shopu – výdejní místa

Náš tip

  • aby se na detailu produktu u vašich nabídek vše správně zobrazovalo, musí být vždy nastaveni podporovaní dopravci a sítě výdejních míst v administraci A ZÁROVEŇ k nim musí být nastavené ceny (buď v administraci nebo v XML feedu). Když jeden z kroků vynecháte dopravce se nezobrazí.
  • nezapomeňte na svá vlastní výdejní místa. Pokud se vám v administraci automaticky nenabízí možnost zvolit určitou pobočku, kontaktujte pro její přidání zbozi@firma.seznam.cz a v e-mailu uveďte IČ výdejního místa, název a adresu.
  • zkontrolujte přímo na detailu některého produktu, že se u vaší nabídky způsoby dopravy správně zobrazují

Konec tipů

Nevíte si rady s nastavením cen doprav do XML feedu?

Rychle, snadno a bez zásahu IT nastavíte ceník doprav v našem online editoru XML feedů Xemel. V Xemelu můžete editovat veškeré informace zasílané v XML feedech, upravit XML feed tak, aby odpovídal požadavkům jednotlivých inzertních systémů, opravovat v něm chyby, nastavovat dočasné promo akce (například dárky, dopravu zdarma), importovat CSV soubory se změnami hodnot elementů ve feedu (usnadní párování produktů) a spoustu dalšího.

Jak na nastavení cen doprav v Xemelu:
1) V části Editace feedu klikněte na Přidat pravidlo, otevře se vám formulář.

Přidání pravodla v Xemelu

2) Ve formuláři si nejprve v Podmínce pravidla vyfiltrujte, pro které produkty chcete dopravu nastavit, nebo zaškrtněte možnost “Všechny produkty” pro nastavení doprav na vše v XML feedu.

Podmínka pravidla v Xemelu

3) Ve stejném formuláři nastavte Akci pravidla a vyberte z možností akci Nastavit ceny dopravy. Pak už jednoduše zvolte požadované dopravce a vyplňte k nim ceny dopravy (vč. DPH). Není-li možné zboží doručit daným dopravcem na dobírku, pole “Cena dopravy s dobírkou” nechejte prázdné.

Pokud už ve svém XML feedu, který je nahraný v Xemelu, některé dopravce zasíláte, můžete se rozhodnout, zda nastavené dopravce v Xemelu chcete Přidat k existujícím dopravcům nebo jimi chcete Přepsat všechny existující dopravce.

Akce pravidla v Xemelu

4) Klikněte na Uložit pravidlo. Nyní se nastavení cen dopravců propíše k produktům ve výstupním feedu z Xemelu – ten stačí nasadit do srovnávače a je hotovo.

Už jste si zkontrolovali, zda máte na srovnávačích ceny doprav kompletní a aktuální? Pokud máte dotazy, napište nám na info@biddingtools.cz. Otestovat nastavení cen dopravy a ostatní funkce Xemelu můžete na 14 dní zdarma.
Heureka.cz/sk Zboží.cz

Newsletter

KONTAKT

+420 800 77 99 77
PO – PÁ: 8:00 – 16:00

info@trayto.com

ADRESA

trayto a.s.
Janáčkova 3277/22a
702 00 Ostrava
Ukázat na mapě