Audit XML feedu pro Heureku a Zboží.cz

Audit XML feedu - náhled
Šárka Dzidová

Chcete maximalizovat viditelnost a prodej vašich produktů na srovnávačích jako Heureka.cz a Zboží.cz? Pak musíte mít produktový feed ve skvělé kondici. Klíčem k tomu je náš audit XML feedu – dokument, který odhalí chyby ve vašich datových souborech, díky čemuž vyladíte své feedy a vaše produkty budou na zbožácích správně zobrazené a snadno dohledatelné. Sepsali jsme článek, který vás provede auditem XML feedu od začátku do konce. Přečtěte si více a získejte kontrolu nad svým XML feedem.

Co je to audit XML feedu?

Audit XML feedu pro Heureka.cz, Heureka.sk a Zboží.cz je proces kontroly datového souboru ve formátu XML, který se používá k předávání informací o produktech do srovnávačů. Cílem auditu je odhalit chyby v produktovém feedu a na základě jejich opravy zajistit, aby byly vaše produkty na cenových srovnávačích správně napárované na produktové karty a snadno dohledatelné. Správně optimalizovaný feed zlepšuje viditelnost produktů, zvyšuje celkovou konkurenceschopnost e-shopu na srovnávačích a tím zvyšuje konverze.

Cesta k auditu XML feedu

Každý e-shopař může provést audit feedu dvěma způsoby:

1. Manuální audit XML feedů
Jestliže máte dostatek času, audit můžete provést sami. Potřebujete k tomu ovšem dokonalou znalost specifikace feedu pro Heureku a Zboží.cz. Feedy ale často obsahují tisíce až desetitisíce produktů, což činí ruční kontrolu mimořádně pracnou a časově náročnou. Manuálně se kontrola u větších feedů provádí spíše zběžně, protože není v lidských silách kontrolovat každý produkt. Ve feedech navíc dochází k častým změnám, a proto je feedy dobré kontrolovat opakovaně.

2. Automatizovaný audit XML feedů
Nebo můžete zvolit automatizovaný audit XML feedu od Xemelu. Automatizovaný audit šetří čas a výrazně usnadňuje identifikaci a následnou opravu chyb ve feedu. Navíc je takový audit proveden opravdu důkladně pro všechny produkty ve feedu. Stačí vložit URL feedu do formuláře na této stránce a do 3 pracovních dnů obdržíte na svůj e-mail kompletní audit svého feedu. Audit feedu je zcela zdarma.  

Jak automatický audit feedu funguje?

Náš automatizovaný audit podrobně prochází každý produkt ve feedu, aby zkontroloval, že odpovídá specifikaci daného srovnávače. Tento proces zahrnuje validaci XML formátu, kde se kontroluje správné naformátování souboru, uzavření tagů a správné použití elementů a jejich atributů. Následně se ověřuje přítomnost povinných elementů ve feedu, tedy zda jsou správně vyplněny všechny povinné informace, jako jsou názvy produktů, popisy, ceny, skladová dostupnost, obrázky a kategorie. Dalším krokem je zajištění shody s pravidly platforem, což znamená, že feed musí splňovat specifické požadavky Heureky a Zboží.cz, jako je například správné formátování cen, uvedení výrobce v názvu produktu, použití správné měny a označení dostupnosti a dodacích lhůt.

 

CHCI AUDIT XML ZDARMA

 

Výsledkem auditu XML feedů od Xemelu jsou dva přehledné soubory:

  • PDF, které obsahuje souhrn všech chyb nalezených ve feedu, počet produktů, u kterých byla chyba nalezena a návod, jak tyto nedostatky opravit.
  • XLSX soubor (Excel) obsahuje seznam produktů, kterých se chyby uvedené v PDF souboru týkají. Každé chybě z XML feedu je v Excelu věnován jeden list.
Audit XML feedu
Ukázka XML auditu pro Heureka.cz

Nejčastější chyby v auditu XML feedu

Představte si, že přicházíte o zákazníky jen kvůli drobným chybám ve vašem feedu. Audit XML feedu nejčastěji odhalí tyto základní chyby:

1. PRODUCTNAME a PRODUCT: Často se stává, že tento element neobsahuje výrobce, což je klíčové pro napárování položky na produktovou kartu. Další velkou chybou v tomto elementu je používání stejného názvu u více produktů. Jestliže nabídka ve feedu pro Zboží.cz obsahuje zmíněnou chybu, stane se, že se vůbec nedostane do inzerce. 

2. CATEGORYTEXT: Tento element často obsahuje nesprávnou cestu, která není v souladu s požadavky srovnávače. Špatně definovaná cesta snižuje pravděpodobnost správného spárování zboží, to především na Heurece. V případě Zboží.cz budou samostatné nabídky zařazeny do výpisu příslušné kategorie pouze v případě, že je u nich uveden CATEGORYTEXT, který přesně odpovídá kategoriím Zboží.cz. 

3. DESCRIPTION: Popis produktu může být například příliš dlouhý, krátký nebo duplicitní. Kvalitní popis je přitom důležitý pro fulltextové vyhledávání, které je omezené na 200 znaků. Na Zboží.cz je DESCRIPTION povinný element, bez kterého se nabídka nemůže nahrát. Ovšem nemusí být vyplněný a může se ponechat prázdný.

TIP: S nekvalitními či chybějícími popisky si poradí náš Generátor produktových popisů. Popisky vám vygeneruje, zedituje a dokonce přeloží do cizího jazyka. 

4. IMG_URL: Dále se vyskytují chyby s typem obrázku, kdy nejsou použity povolené formáty jako PNG, JPG nebo JPEG. Použití formátu GIF nebo jiného nepodporovaného formátu může vést k tomu, že obrázky nebudou zobrazeny, což může negativně ovlivnit prezentaci produktu. 

TIP: Pro vylepšení prezentace zboží můžete využít alternativní obrázky, ve kterých můžete prezentovat zboží z jiného úhlu.

Audit XML feedu ZDARMA

Díky Xemelu si můžete nechat vygenerovat audit XML feedu zcela zdarma, což vám výrazně ušetří čas i peníze. Postačí nám vaše URL adresa feedu a audit se postaráme sami. Během několika dnů vám dorazí na e-mail podrobný výpis chyb s jejich popisem a možným řešením. 


 

V jaké kondici je váš XML feed? Chyby jednoduše opravíte v Xemelu nebo vám s tím pomohou naši specialisté. Nově registrované e-shopy mají možnost vyzkoušet nástroj na 14 dnů zdarma
Xemel XML Feed

Newsletter

KONTAKT

+420 800 77 99 77
PO – PÁ: 8:00 – 16:00

info@trayto.com

ADRESA

trayto a.s.
Janáčkova 3277/22a
702 00 Ostrava
Ukázat na mapě